About | Calendar | Support the Stone
October 2015 at the Stone 
curated by NEC / Jon Rose / James Ilgenfritz / Nate Wooley / Ron Anderson

10/1 Thursday (SK)
8 pm
Kirsten Lamb
Kirsten Lamb (bass, voice)
Jazz & Folk influenced original compositions and improvisations

10 pm
Wendy Eisenberg
Wendy Eisenberg (guitar, voice)
Inspired predominately by the archetypal imagery of the Tarot, these pieces use a limited collection of motives and sonic textures to mirror the ways in which threads of memory and image variously reoccur in our lives and minds. Neolingo presents a variety of sounds, informed by ambient noise, grindcore, jazz, free music and art song and united by the logic of trio, duo and solo improvisation. 

10/2 Friday (RK)
8 pm
Aaron Edgcomb (drums) Will Greene (guitar) Simon Hanes (bass)
an intense ball of excitement waiting to explode!

10 pm
Leo Hardman Hill
joined by his dear friends including Scivias Ensemble, SD Error 95, and Silent Barf to present compositions written specifically for this show.

10/3 Saturday (SC)
8 pm
Damon Smith
Damon Smith is a singer/composer based in New York and Boston. He has worked with artists in the Rock vein such as Jon Anderson of Yes and Perry Farrell of Jane's addiction and has also studied with improvisers/composers such as Anthony Coleman, Hankus Netsky, and Joe Morris.

10 pm
Elliot Cardinaux
Eliot Cardinaux (piano, voice, poetry) Tony Malaby (saxophones)
Thomas Morgan (bass) Flin van Hemmen (drums, cymbals, percussion)
Elliot Cardinaux presents music from his upcoming album American Thicket.

10/4 Sunday (JAAV)
3 pm
Josh Rubin (clarinets) Dan Lippel (guitar) Cory Smythe (piano)

8 pm
Anthony Coleman’s Survivor’s Breakfast
Coached by NEC guru pianist/composer Anthony Coleman, Survivor’s Breakfast features some of the top Contemporary Improvisation students at the school.

10 pm
Ted Reichman Presents: Alfaia Quartet
Gustavo D’Amico (soprano saxophone, flutes), Henrique Eisenmann (piano), Kinan Idnawi (oud) Kirsten Lamb (bass)
Alfaia Quartet is a unique synthesis of Middle Eastern, Brazilian,
European and American music spanning from Monteverdi to Duke Ellington
to Hermeto Pascoal along with original compositions.

Improviser, Composer, Inventor, Writer, and Multi-media artist; Violinist Jon Rose flies in from Sydney to create some energy and spontaneous music with a whole host of NY locals – all new combinations.
OCT 6–11

10/6 Tuesday (VP)
8 pm
John Zorn Improv Night—A Stone Benefit
John Zorn (sax) Jon Rose (violin) Chuck Bettis (electronics) Ikue Mori (electronics) Okkyung Lee (cello) Francesco Mela (drums) and many special guests
This is the night when we raise money to pay our rent! So come on down and help support The Stone. TWENTY DOLLARS

10 pm
Miya Masaoka, Peter Evans and Jon Rose
Miya Masaoka (koto) Peter Evans (trumpet) Jon Rose (violin)

10/7 Wednesday (VP)
8 pm
Marc Ribot,Mark Dresser, Jon Rose
Marc Ribot (guitar) Mark Dresser (double bass) Jon Rose (violins)

10 pm
Chuck Bettis and Jon Rose
Chuck Bettis (electronics) Jon Rose (violin)

10/8 Thursday (AV)
8 pm
Shelley Hirsch, David Watson, Jon Rose, Ches Smith
Shelley Hirsch (voice) David Watson (guitar) Jon Rose (violin) Ches Smith (drums)

10 pm
Eyal Maoz, Lukas Ligeti, and Jon Rose
Eyal Maoz (guitar) Lukas Ligeti (drums) Jon Rose (violin)

10/9 Friday (HM)
8 pm
Hans Tammen, Andrew Drury and Jon Rose
Hans Tammen (guitar) Andrew Drury (drums) Anthony Pateras (piano) Jon Rose (violin)

10 pm
Tyshawn Sorey, Denman Maroney and Jon Rose
Tyshawn Sorey (drums) Denman Maroney (piano) Jon Rose (violin)

10/10 Saturday (DDT)
8 pm
Elliott Sharp and Jon Rose
Elliott Sharp (guitar) Jon Rose (violin)

10 pm
Annie Gosfield, Jon Rose
Annie Gosfield (keyboards) Jon Rose (violin)

10/11 Sunday (KRHM)
3 pm
Kris Davis (piano) John Hebert (bass) Tyshawn Sorey (drums) with special guest Mary Halvorson (guitar)

8 pm
Sylvie Courvoisier, Okkyung Lee, Jon Rose
Sylvie Courvoisier (piano) Okkyung Lee (cello) Jon Rose (violin)

10 pm
Ikue Mori, John Medeski and Jon Rose
Ikue Mori (electronics) John Medeski (piano) Jon Rose (violin)

OCT 13-18

10/13 Tuesday (ICS)
8 pm
Miya Masaoka (koto) Thomas Heberer (cornet) James Ilgenfritz (bass)

10 pm
Theresa Wong (cello, voice) Steve Swell (trombone) Paul Giallorenzo (piano) James Ilgenfritz (bass)

10/14 Wednesday (EP)
8 pm
Anagram Ensemble plays The Ticket That Exploded
Anne Rhodes, Megan Schubert, Nick Hallett, James Ilgenfritz (voices) Ty Citerman, Eyal Maoz Taylor Levine (guitars) Denman Maroney (piano) Julianne Carney (violin) Meaghan Burke (cello) Jay Rozen (tuba) Sam Kulik (trombone) Dan Blake (sax) Robbie Lee (woodwinds) John O'Brien, Andrew Drury, Vinnie Sperazza
(drums) Nicholas DeMaison (conductor)
Composed in 2011 and released on Grant Hart’s Con D’Or records in 2015, “The Ticket That Exploded” is James Ilgenfritz’s William Burroughs-inspired cut-up opera. Mixing text from Burroughs’ 1962 novel and compositional techniques inspired by the Burroughs/Gysin cut-ups, this large ensemble work takes a dystopian look at the impasses of control.

10 pm
Forever House
Meghan Burke (cello) James Moore (guitar) James Ilgenfritz (bass) Pete Wise (drums)

10/15 Thursday (EP)
8 pm
Elliott Sharp, Joe Hertenstein, James Ilgenfritz
Elliott Sharp (guitar) Joe Hertenstein (drums) James Ilgenfritz (basses)

10 pm
Bhob Rainey, Carl Testa, James Ilgenfritz
Bhob Rainey (sax) Carl Testa (lighting) James Ilgenfritz (bass)

10/16 Friday (EP)
8 and 10 pm
Experiments In Opera: The Travel Agency Is On Fire
Megan Schubert, Nick Hallett, Michael Douglas Jones, Nathaniel Adams (voices) Pauline Kim Harris, Sarah Bernstein (violins) James Moore (guitar) Jonathan
Singer, Brian Chase (percussion) James Ilgenfritz (basses) Nathan Koci
The Anagram Ensemble performs works by Jason Cady, Natacha Diels, Anne Guthrie, James Ilgenfritz, Travis Just, Lukas Ligeti, Charlie Looker, Elliott Sharp, Aaron Siegel, JG Thirlwell, and Katie Young, featuring texts taken from William S. Burroughs’ cut-up experiments on the writings of William Shakespeare, Jean Genet, Arthur Rimbaud, F Scott Fitzgerald, JD Salinger, Jack Kerouac, Anthony Burgess, and more.

10/17 Saturday (BS)
8 pm
Denman Maroney (piano) James Ilgenfritz (bass) Andrew Drury (drums) Angelika Niescier (alto sax)

10 pm
Eyal Maoz (guitar) James Ilgenfritz (bass) Lukas Ligeti (drums)

10/18 Sunday (SVIS)
3 pm
Marty Ehrlich (sax, clarinet) Mike Formanek (bass)

8 pm
Anagram Ensemble plays Anthony Braxton, Pauline Oliveros, Annie Gosfield, James Ilgenfritz
Pauline Kim Harris (violin) Jonathan Singer, Brian Chase (percussion) Stephanie Richards (trumpet) Martha Cargo (flute) Nathan Koci (accordion) James Ilgenfritz (bass)

10 pm
James Ilgenfritz SOLO: Music by Miya Masaoka, Elliott Sharp, JG Thirlwell

OCT 20–25

10/20 Tuesday (KR)
8 pm
Battle Pieces
Nate Wooley (trumpet) Ingrid Laubrock (sax) Sylvie Courvoisier (piano) Matt Moran (vibes)

10 pm
Battle Pieces Meta
Nate Wooley (trumpet) Ingrid Laubrock (sax) Sylvie Courvoisier (piano) Matt Moran (vibes) Tim Berne (sax)

10/21 Wednesday (KR)
8 pm
World Premiere: Psalms from Hell Cycle
Megan Schubert (soprano) Nate Wooley (trumpet) Christopher Hoffman, Mariel Roberts, Shanda Wooley, Eleanor Norton (cellos)

10 pm
For Kenneth Gaburo
Nate Wooley (trumpet)

10/22 Thursday (KR)
8 pm
Baring Teeth Burning
Nate Wooley (trumpet and amplifier) C. Spencer Yeh (violin and voice) Ryan Sawyer (drums and voice)

10 pm
Nate Wooley and Joe McPhee
Nate Wooley (trumpet) Joe McPhee (sax, trumpet)

10/23 Friday (KR)
8 pm
Nate Wooley and Matt Shipp
Nate Wooley (trumpet) Matt Shipp (piano)

10 pm
Nate Wooley and Gerald Cleaver
Nate Wooley (trumpet) Gerald Cleaver (drums)

10/24 Saturday (KR)
8 pm
Nate Wooley, Zeena Parkins, Joe Morris and P.A.L Ytton
Nate Wooley (trumpet) Zeena Parkins (harp and electronics) Joe Morris (guitar) P.A.L Ytton (drums)

10 pm
Nate Wooley, Ben Vida, C. Spencer Yeh and P.A. L Ytton
Nate Wooley (trumpet) Ben Vida (analog electronics) C. Spencer Yeh (violin and voice) P.A.L Ytton (drums)

10/25 Sunday (HMKR)
3 pm
Peter Evans (trumpet) Steve Lehman (sax) John Hébert (bass) Tyshawn Sorey (drums)

8 pm
Nate Wooley (trumpet) John Zorn (sax) P.A.L. Ytton (percussion) Josh Sinton (bass clarinet) Matt Moran (vibes) Eivind Opsvik (bass) Harris Eisenstadt (drums)

10 pm
Nate Wooley Quintet Record Release for (Dance To) The Early Music
Nate Wooley (trumpet) Josh Sinton (bass clarinet) Matt Moran (vibraphone) Eivind Opsvik (bass) Harris Eisenstadt (drums)

OCT 27–NOV 1

These concerts will present new and improvised music that spans styles from rock to experimental. Ron Anderson will perform with two different groups each night featuring musicians that he has worked with from his formative days in the 1980’s till present.

10/27 Tuesday (MJC)
8 pm
Ron Anderson, Ava Mendoza - Electric Guitar Duet
Ron Anderson (guitar) Ava Mendoza (guitar)
Ava and Ron have performed as an electric guitar duet a number of times the past two years, always with surprising and interesting results. They are both masters on their instruments and wizards on effects pedals.

10 pm
Ron Anderson, Chris Pitsiokos, Max Johnson, Mike Pride
Ron Anderson (guitar) Chris Pitsiokos (sax) Max Johnson (bass) Mike Pride (drums)
Ron teams up with two of New York’s most innovative young musicians: Chris Pitsiokos, Max Johnson and everybody’s favorite drummer Mike Pride.

10/28 Wednesday (EP)
8 pm
Ron Anderson, Chris Cochrane, Brian Chase, Michael Evans
Ron Anderson, Chris Cochrane (guitars) Brian Chase, Michael Evans (drums)
Frantic drums, drones, layers of feedback, driving rhythms, mutated bootlegging blues.

10 pm
Ron Anderson Brian Chase Duet
Ron Anderson (guitar) Brian Chase (drums, electronics)
High energy playing, deep listening, following the musical flow

10/29 Thursday (ICS)
8 pm
Ron Anderson, Robert L. Pepper, Amber Brien, Al Margolis, Chuck Bettis, Michael Evans
Ron Anderson (Synthesizer, bass, guitar, trumpet) Robert L. Pepper (violin, electronics) Amber Brien (garrahand, percussion) Al Margolis (electronics) Chuck Bettis (electronics) Michael Evans (percussion, electronics)
Ron meet Al Margolis in the mid eighties when they were both active parts of the Brooklyn’s music underground. This set is dedicated to the avant-music series “Bar None” which ran in Brooklyn for seven months in 1987~1988.

10 pm
Ron Anderson, Zachary Pruitt, Valerie Kuehne, Kevin Shea
Ron Anderson (guitar) Zachary Pruitt (guitar) Valerie Kuehne (cello) Kevin Shea (drums)
Masters of avant-guitar and cello meet Taliban's monster drummer

10/30 Friday (SC)
8 pm
Ron Anderson, Anthony Coleman, Shelley Hirsch, Sarah Bernstein, Michael Evans
Ron Anderson (bass, guitar, trumpet) Anthony Coleman (piano) Shelley Hirsch (voice) Sarah Bernstein (violin) Michael Evans (drums, electronics)
Ron first performed with Shelley Hirsch in 1994 at the Vorax Festival - Vicenza, Italy when Shelly sat in with the Molecules. Anthony Coleman is a guest performer on the 2011 Ron Anderson’s PAK Tzadik release Secret Curve.

10 pm
Ron Anderson + BarrSheaDahl
Ron Anderson, Mick Barr (guitars) Tim Dahl (bass) Kevin Shea (drums)

10/31 Saturday (SV)
8 pm
PAK or Not
Ron Anderson (guitar) Stuart Popejoy (bass) Sarah Bernstein (violin) Alex Cohen (drums)
A new band, new compositions, new sounds, new direction.

10 pm
Ron Anderson, Victor Poison-Tete, Tim Dahl, Keith Abrams, Robert L. Pepper
Ron Anderson (guitar) Victor Poison-Tete (voice, guitar) Tim Dahl (bass) Robert L. Pepper (violin, electronics)
Ron and Victor Poison-Tete formed the noise rock band Rat At Rat R in Philadelphia in 1980. This set will be a opportunity to see a rare reunion performance of new ideas.


piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone