About | Calendar | Support the Stone
February 2006 at the Stone 
curated by Basya Schechter

2/1 Wednesday
8 pm
Masada String Trio
Mark Feldman (violin) Erik Friedlander (cello) Greg Cohen (bass)
Classic material from John Zorn's Masada Book One.

20 Dollars.

30 Dollars for both sets.

10 pm
Masada String Trio
Mark Feldman (violin) Erik Friedlander (cello) Greg Cohen (bass)
New material from Masada Book Two: The Book of Angels.

20 Dollars.

30 Dollars for both sets.


2/2 Thursday
8 pm
Malphas: John Zorn's Book of Angels
Mark Feldman (violin) Sylvie Courvoisier (piano)
Music from Masada Book Two.

10 pm
Astaroth: John Zorn's Book of Angels
Jamie Saft (piano) Greg Cohen (bass) Ben Perowsky (drums)
Music from Masada Book Two.


2/3 Friday
8 pm
Greta Gertler and the Extroverts
Greta Gertler (piano, vocals) Matt Moran (mobile percussion unit) Ron Caswell (tuba) Pete Galub (guitar, vocals) Michael Gomez (lapsteel, guitar)

10 pm
Zeena Parkins
Zeena Parkins (harp) and friends


2/4 Saturday
8 pm
Queen Moonracer
Laura Cromwell (drums) Rose Thomson (piano, bass) Andrew D’Angelo (saxophone)

10 pm
Elysian Fields
Jennifer Charles (voice) Oren Bloedow (guitar) Thomas Bartlett (piano)


2/5 Sunday
8 pm
Daphna Mor and Nina Stern
Daphna Mor, Nina Stern (recorders) Omer Avital (bass) Tomer Tzur (percussion)
Experimental Music for recorders, based on Medieval and Balkan tunes.

10 pm
Miya Masaoka
Miya Masaoka (koto, laptop) Okkyung Lee (cello) Sylvie Courvoisier (piano)


2/7 Tuesday
8 pm
Rebecca Moore
Rebecca Moore (voice, violin, etc.) and her friends.

10 pm
Invert
Helen Yee (violin) Chris George, Steven Berson (cello) Chris Jenkins (viola)


2/8 Wednesday
8 pm
Dave Soldier’s The Spinozas
Dave Soldier (flamenco guitar) Na'Ti (vocals) Maurice Chedid (oud, vocals) Rebecca Cherry (violin) Paul Frazier (bass) Alby Roblejo (box) Tom Hamilton (synthesizer)
In addition to composer Dave Soldier's new settings for ancient muwashahat, Maurice Chedid will sing two classic versions associated with Faruz.

10 pm
Smadar Levi
Smadar Levi (voice) Uri Sharlin (accordion) Harel Shachal (clarinet/sax) Seido Salifosky (darbuka) Hagar (bass) Megan Weeder (violin)


2/9 Thursday
8 pm
Michal Cohen & Amy Cervini
Couples Therapy - music for two voices
Michal Cohen (voice) Amy Cervini (voice) Oded Lev Ari (piano) Ben Zwerin (bass)

10 pm
Shelley Hirsch
Shelley Hirsch (voice)


2/10 Friday
8 pm
Meg Okura’s Pan Asian Chamber Jazz Ensemble
Meg Okura (violin) Jennifer Vincent (cello) Megumi Yonezawa (piano) Yukari (flute) Satoshi Takeishi (percussion)
Special Guest Suzanne Shu (Erhu-Chinese violin)

10 pm
Cardamon Quartet
Uri Sharlin (piano, accordion) Harel Shachal (turkish clarinet, sax) Jennifer Vincent (cello, basss) Dan Aron (drums)


2/11 Saturday
8 and 10 pm
Harel Shachal’s Anistar
Harel Shachal(turkish clarinet, saxophones) Skye Steele (violin) Christopher Hoffman (cello) Harvey Valdez (oud) Uri Sharlin (accordion) Alon Carmelly (bass) Tomer Tzur & E.J. Fry (percussion)


2/12 Sunday
8 pm
Uri Caine
Uri Caine (piano)

10 pm
Ben Perowsky's Camp Songs
Uri Caine (piano) Ben Perowsky (drums)


2/14 Tuesday
8 and 10 pm
Saint Valentine's Hapless Romantics
Matt Munisteri (guitar, banjo)
Dave Hofstra (bass, tuba)
Barbara Merjan (drums, percussion)
Pam Fleming (trumpet, flugelhorn)
Rachelle Garniez (vox, piano, accordion, claviola, etc.)
Nothing but love songs.


2/15 Wednesday
8 pm
Zev Feldman
Zev Feldman (cymbalom)

10 pm
Peter Rushefsky
Peter Rushefsky (cymbalom)


2/16 Thursday
8 pm
Ikue Mori's Bhima Swarga
Ikue Mori (laptop)
Ikue Mori has added image processing to her unique sound manipulations to create a brilliant audio/visual performance animating characters from traditional Balinese paintings.

10 pm
Sylvie Courvoisier/Ben Perowsky Duo
Sylvie Courvoisier (piano) Ben Perowsky (drums)


2/17 Friday
8 pm
Raz Mesinai Project
Raz Mesinai (electronics)

10 pm
Haale
Haale (setar, vocals) Dougie Bowne (electronics) Shahzad Ismaily (electric guitar) Pete Van Nostrand (drums)


2/18 Saturday
8 pm
Ayelet Rose Gottlieb "Song of Songs" Cycle
Ayelet Rose Gottlieb (voice, composition) Deanna Neil, Ya'ala Ballin (voices) Michael Winograd (clarinet)
Anat Fort (piano) Rufus Cappadocia (cello) Take Toriyama (drums, percussion)
The premiere of Ayelet Rose Gottlieb"s dynamic "Song of Songs" Cycle.

10 pm
Alon Nechushtan’s Talat Ensemble
Alon Nechushtan (keyboard) Marc Mommaas (tenor/soprano sax) Matt Pavolka (bass) Jordan Perlson (drums)


2/19 Sunday
8 pm
Sway Machinery
Jeremiah Lockwood (guitar, vocals) Tomer Tzur (drums, percussion) Antibalas horn section
Hidden Melodies of the Jews of New York City. The idea is to present Cantorial pieces of the golden age, and especially the music of my grandfather, Cantor Jacob Konigsberg, in a new musical context.

10 pm
Amanda Monaco 4
Amanda Monaco (guitar) Jason Gillenwater (tenor saxophone) Michael Bates (bass) Jeff Davis (drums)


2/21 Tuesday
8 pm
Christina Courtin's Running Kicks
Christina Courtin (vocals, violin) Mathias Kunzli (percussion, drums) Kyle Sanna (guitar) Shanir Ezra Blumenkranz (bass)

10 pm
Michelle Casillas’ Ursa Minor
Michelle Casillas (voice) Robert DiPietro (bass) Rob Jost (drums)


2/22 Wednesday
8 pm
Anthony Coleman plays Mordechai Gebirtig
Anthony Coleman (piano)
Tzadik recording record release party.

10 pm
Yoel Ben-Simhon with the Sultana Ensemble
Yoel Ben-Simhon (vocals, oud, guitar) Leanne Darling (viola) Emmanuel Mann (bass)
Harel Shachal (g clarinet, sax, zurna)
Tomer Tzur, Brahem Frigane (percussion)


2/23 Thursday
8 pm
Eyal Maoz's EDOM
Eyal Maoz (guitar) Brian Marsella (b-3 organ) Shanir Blumenkranz (bass) Yuval Lion (drums)
Jewish music from the raging rock-jazz Tzadik release.

10 pm
Rashanim
Jon Madof (electric guitar) Shanir Blumenkranz (bass) Mathias Kunzli (drums)


2/24 Friday
8 pm
Ben Goldberg
Ben Goldberg (clarinet) Trevor Dunn (bass) Kenny Wollesen (drums)
New Klezmer Trio music.

10 pm
Ben Goldberg Quintet
Ben Goldberg (clarinet) Rob Sudduth (sax) Mark Feldman (violin) Trevor Dunn (bass) Ches Smith (drums)


2/25 Saturday
8 pm
Ben Goldberg Solo
Ben Goldberg (clarinet)
the music of Monk, Lacy, Goldberg

10 pm
Ben Goldberg Quartet
Ben Goldberg (clarinet) Ellery Eskelin (sax) Erik Friedlander (cello) Trevor Dunn (bass) Ches Smith (drums)


2/26 Sunday
8 pm
Anat Forte Trio
Anat Fort (piano) Gary Wang (bass) Roland Schneider (drums)
Compositions by Anat Fort.

10 pm
Valentin Silvestrov "Drama" for Violin, Cello and Piano
Jenny Lin (piano) Cornelius Dufallo (violin) Dorothy Lawson (cello)
Valentin Silvestrov's "Drama" for violin, cello and piano.


2/28 Tuesday
8 pm
Frank London
Frank London (trumpet)

10 pm
Shanir Blumenkranz plays Masada Book Two
Shanir Blumenkranz (oud) Erik Friedlander (cello) Greg Cohen (bass) Cyro Baptista (percussion) Satoshi Takeishi (percussion)
Exotic new readings of John Zorn's Book of Angels.


3/1 Wednesday
8 and 10 pm
What We Live Four
Lisle Ellis (bass) Larry Ochs (saxophones) Don Robinson (drums) Saadet Türköz (voice)


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone