About | Calendar | Support the Stone
September 2006 at the Stone 
curated by Cyro Baptista / Billy Martin

9/1 Friday
8 and 10 pm
John Zorn Improv Night —a Stone Benefit
Ikue Mori (electronics) Jim Staley (trombone) Matt Welch (sax) Okkyung Lee (cello) DJ Olive (turntables) Tim Keiper (drums) John Zorn (sax)
A night of improvisation to help the stone stay alive—come out and support the stone!

TWENTY DOLLARS


9/2 Saturday
8 pm
Dendê
Dendê's Samba de Três

10 pm
Dendê
Dendê e amigos


9/3 Sunday
8 and 10 pm
Jorge Continentino's Sonic Sweat Shop
Jorge Continentino (saxophones, flutes) Guilherme Monteiro (guitar) Yunior Terry (bass) Yayo Serka (drums) Johnny Moreno (video projections)


9/5 Tuesday
8 pm
Tim Keiper's Middletown
Alex Horowitz (master of ceremonies) Michael Leviton (ukulele) Mary Halvorson (guitar) Keith Witty (bass) Matt Welch (gamelan) Lin-Manuel Miranda and Bill Sherman (from Freestyle Love Supreme) Tim Keiper (percussion) Adam Lachman (chairman) Bajir Cannon (film) John McLane (painting) Charlotte Gaspard (designs) Dan St. Clair (piano) Greg Rogove (magic) + special guests
A day in the life of a small town in CT.

10 pm
Max Pollak's ITABO
Max Pollak (tap, body percussion, vocals)
This further development of Max Pollak's revolutionary RumbaTap (tap/body percussion/vocals) concept features new material as well as collective narrative improvisation. "...Max Pollak is a wild rider of the forces of chaos"


9/6 Wednesday
8 and 10 pm
The Night of Brotherly Madness
Marshall Allen (saxes, EWI, flutes) Tyrone Hill (trombone, vocals) Elliot Levin (saxes, flute, poetry) G. Calvin Weston (percussion, trumpet, violin) Ed Watkins (percussion) Xande Cruz (percussion, vocals) Tom Spiker (guitar, bass) Jason Fraticelli (bass) Special Guests
The Night of Brotherly Madness hosted by Brian Marsella with special guests playing music to celebrate the spirit of brotherly love.


9/7 Thursday
8 pm
Guilherme Monteiro Quartet
Guilherme Monteiro (guitar) Tom Beckham (vibes) Alexis Quadrado (acoustic bass) Ferenc Nemeth (drums)

10 pm
Caveman
John Lee (guitar) Brian Marsella (piano, keyboard) John Buck (bass) Tim Keiper (percussion)


9/8 Friday
8 and 10 pm
Anthropo-fagia
Cyro Baptista (percussion, voice) Brian Marsella (organ) Tim Keiper (percussion) Shanir Blumenkranz (bass) and guests


9/9 Saturday
8 and 10 pm
Anthropo-fagia
Cyro Baptista (percussion, voice) Brian Marsella (organ) Tim Keiper (percussion) Shanir Blumenkranz (bass) and guests


9/10 Sunday
8 pm
Clay Ross Brazilian Bluegrass
Clay Ross (guitar, cavaquinho, vocals) Scott Kettner (percussion) Jorge Martins (percussion) Edward Perez (bass) and other special guests
S.C. native and member of Beat the Donkey explores rural music of the Americas. Specifically the similarities between Northeastern Brazilian Music and Traditional Bluegrass.

10 pm
Darci and friends
Carlos Darci (trombone) with special guests


9/12 Tuesday
8 pm
Amir ziV
Amir ziV (drums)
Performing composed & improvisational pieces.

10 pm
BloomziV with special guest Jordan McLean
Amir ziV (drums) Steve Bloom (guitar, electronics) Jordan Mclean (trumpet, electronics)
Performing sound-scapes, grooves, Atonal

rhythmic deconstruction


9/13 Wednesday
8 and 10 pm
Scott Kettner's Nation Beat
Scott Kettner (drums, percussion, vocals) Skye Steele (violin, vocals) Mike Savino (bass, vocals) Jorge Continentino (flute, pifano, vocals) Jay Vilnai (guitar, vocals) Raphael McGregor (guitar, percussion)


9/14 Thursday
8 and 10 pm
Jamie Saft Trio Plays Bob Dylan
Jamie Saft (piano) Greg Cohen (bass) Ben Perowsky (drums)


9/15 Friday
8 pm
Cyro Baptista and Billy Martin's Student Bodies
Cyro Baptista and Billy Martin (percussion) and special guests
New percussion music born out of Cyro and Billy's ongoing percussion workshops in N.J.

10 pm
Billy Martin's IOOI
Ikue Mori (electronics) DJ Olive (turntables) Okkyung Lee (cello) 'Illy B' Martin (percussion)


9/16 Saturday
8 pm
Shelley Hirsch, Okkyung Lee and Billy Martin
Shelley Hirsch (voice) Okkyung Lee (cello) Billy Martin (percussion)

10 pm
Billy Martin music and visuals
Billy Martin (percussion and films)


9/17 Sunday
8 and 10 pm
Airto Moreira solo
Airto Moreira (drums and percussion)
Legendary percussionist Airto Moreira plays solo percussion and drums in this very rare and intimate setting. Airto was one of the founding members of the pioneering fusion groups Weather Report and Return To Forever. He has played and recorded with such musicians as Miles Davis, Stan Getz, Chick Corea, Quincy Jones, Paul Simon, Herbie Hancock, George Duke, Carlos Santana and has contributed to movie sound tracks such as The Exorcist, Last Tango in Paris and Apocalypse Now.

This is his first solo appearance in New York.


9/19 Tuesday
8 and 10 pm
John Medeski Duets
John Medeski (piano) Bob Moses (drums)


9/20 Wednesday
8 and 10 pm
Cuban Popular Music on Film 1929-1960's 
Hosted by film collector/ private researcher Henry Medina and Eddie Bobe (master drummer)
The New York City premier of this 60 minute film presentation including rarely seen footage produced in Cuba, Mexico and the United States showing aspects of the origins of Cuban popular music on film, from Son to Rumba 1929 to the 1960's. Followed by a discussion with the hosts and audience. One show only - don't miss it!


9/21 Thursday
8 pm
Calvin Weston's National Orchestra
Calvin Weston (drums, percussion and trumpet) Michael Gregory (guitar)
Tyler Lynch (bass) 

10 pm
Val-Inc
Val-Inc (turntables, electronics)
Haitian electronic music composer, Val-Inc evokes the musical esoteric realms of the creative subconscious with moving results and self-defined as “Afro-Electronica” by means of various electronic/acoustic instruments.


9/22 Friday
8 pm
The Clarinets
Chris Speed (clarinet) Anthony Burr (bass clarinet) Oscar Noriega (bass clarinet)

10 pm
Adam Rudolph
Adam Rudolph (handrumset, percussion) Graham Haynes (cornet) Kenny Wessel, Jerome Harris (electric guitar) Brahim Fribgane (dumbek, sintir, percussion, vocal) Harris Eisenstadt (drum kit, kutero, percussion)


9/23 Saturday
8 and 10 pm
DJ Olive
DJ Olive (turntables) William Hooker (drums) Massimo Zu (bass)


9/24 Sunday
8 pm
Ned Rothenberg, David Tronzo and Marcus Rojas
Ned Rothenberg (saxophones) David Tronzo (guitar) Marcus Rojas (tuba)

10 pm
Talujon Percussion Quartet and Friends
David Cossin, Dominic Donato, Tom Kolor, Michael Lipsey (percussion) and special guests


9/26 Tuesday
8 pm
Sirius String Quartet
Jennifer Choi (violin) Gregor Huebner (violin) Ron Lawrence (viola) Dave Eggar (cello)
The refreshing, new line-up of musicians presents works by Billy Martin, Elliot Sharp, Nick Didkovsky, Fred Frith, and Gregor Huebner.

10 pm
Robin Holcomb
Robin Holcomb (piano, voice) Briggan Krauss (sax)
Solos and duets.


9/27 Wednesday
8 pm
Anthony Coleman
Anthony Coleman (piano)

10 pm
Okkyung Lee and Christian Marclay
Okkyung Lee (cello) Christian Marclay (turntables)


9/28 Thursday
8 pm
Trio S
Doug Wieselman (clarinet, guitar) Jane Scarpantoni (cello) Kenny Wollesen (drums)

10 pm
Steven Bernstein
Steven Bernstein (trumpet)


9/29 Friday
8 and 10 pm
Chigamba and Azim
Irene Chigamba (mbira)  Erica Azim (mbira)
  
Irene Chigamba of Zimbabwe and Erica Azim join for an unusual concert of Zimbabwe's over 1000-year old mbira music, often played to call ancestors to earth to give advice.  


9/30 Saturday
8 pm
Dave Eggar and Daniel Mintseris
Dave Eggar (cello) Daniel Mintseris (keyboards, electronics)

10 pm
Tremolo of Joy
Kato Hideki (bass) Marco Cappelli (guitar) Briggan Krauss (reeds) Christine Bard (drums, electronics)


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone