About | Calendar | Support the Stone
May 2006 at the Stone 
curated by Derek Bailey and Karen Brookman

MEMORIAL FOR DEREK BAILEY
Derek Bailey loved New York City. He loved playing here and he loved being here. It was his hope to come back to New York to both curate and play at The Stone for the month of May. Alas, it was not to be. Drawing largely from his original list, Karen Brookman has helped realize his vision. Many of the players are travelling great distances to participate in this month long tribute to one of the greatest musicians of the twentieth century—a man who helped change the world through improvisation. We all miss him.



5/2 Tuesday
8 pm
Christian Marclay and John Zorn
Christian Marclay (turntables) John Zorn (alto sax)

10 pm
Erik Friedlander and Ikue Mori
Erik Friedlander (cello) Ikue Mori (electronics)


5/3 Wednesday
8 pm
Alan Licht
Alan Licht (guitar)

10 pm
Tim Barnes
Tim Barnes (percussion)


5/4 Thursday
8 and 10 pm
George Lewis, John Zorn and Bill Laswell—remembrance of Yankees
George Lewis (trombone) John Zorn (saxophone) Bill Laswell (bass)


5/5 Friday
8 pm
William Parker
William Parker (bass)

10 pm
Shaking Ray Levi Society
Dennis Palmer (voice, synthesizer) Bob Stagner (drums)


5/6 Saturday
8 pm
Cyro Baptista and Billy Martin
Cyro Baptista (percussion) Billy Martin (percussion)

10 pm
Cyro Baptista and Billy Martin
Cyro Baptista (percussion) Billy Martin (percussion) and many special guests


5/7 Sunday
8 and 10 pm
John Zorn Improv Night to Support The Stone
John Zorn (alto sax) Cyro Baptista (percussion) Ikue Mori (electronics) Ned Rothenberg (reeds) Kenny Wollesen (drums) Tim Barnes (percussion) Erik Friedlander (cello) Kato Hideki (bass)
a Stone benefit—TWENTY DOLLARS


5/9 Tuesday
8 pm
Julian Kytasty
Julian Kytasty (bandura)

10 pm
Jennifer Choi and Shelley Burgon
Jennifer Choi (violin) Shelley Burgon (harp)


5/10 Wednesday
8 pm
Thurston Moore Solo
Thurston Moore (guitar)

10 pm
Thurston Moore
Thurston Moore (guitar) and special guests


5/11 Thursday
8 pm
Lisle Ellis's Audible Means
Pamela Z (voice) Rudresh Mahanthappa (saxophone) Kathy Supove (piano) Guillermo E Brown (drums, electronics) Lisle Ellis (bass and circuitry)

10 pm
J.D.Parran
J.D.Parran (flute, clarinet, percussion) Mary Halvorson (guitar) Stephen Haynes (trumpet)


5/12 Friday
8 pm
George Lewis and Douglas Ewart
George Lewis (electronics, trombone) Douglas Ewart (reeds)

10 pm
Joe Morris
Joe Morris (guitar) Michael Evans (percussion, electronics) Daniel Levin (cello) Daniel Blacksberg (trombone) Michael Winograd (clarinet, alto sax) Joe Moffett (trumpet) Jeff Kimmel (bass clarinet) Dana Jessen (bassoon) Adam Dotson (euphonium)


5/13 Saturday
8 pm
Wadada Leo Smith Solo
Wadada Leo Smith (trumpet)

10 pm
Wadada Leo Smith and Tyshawn Sory
Wadada Leo Smith (trumpet) Tyshawn Sory (drums)


5/14 Sunday
8 pm
Eugene Chadbourne and John Zorn
Eugene Chadbourne (guitar) John Zorn (alto sax)

10 pm
Eugene Chadbourne Solo
Eugene Chadbourne (guitar)


5/16 Tuesday
8 and 10 pm
Jim O'Rourke Solo
Jim O'Rourke (guitar)


5/17 Wednesday
8 pm
Carla Kihlstedt and Zeena Parkins
Carla Kihlstedt (violin) Zeena Parkins (harp)

10 pm
Zeena Parkins
Zeena Parkins (harp)


5/18 Thursday
8 pm
Susie Ibarra, Min Xiao-Fen and Okkyung Lee
Susie Ibarra (drums) Min Xiao-Fen (pipa) Okkyung Lee (cello)

10 pm
Ikue Mori
Ikue Mori (electronics)


5/19 Friday
8 pm
Robert Musso
Robert Musso (guitar) Shanir Blumenkranz (bass) Jackson Krall (drums) Billy Atwell (percussion)

10 pm
Remembrances of Derek
Karen Brookman and friends
Stories, music and remembrances about Derek by his friends and colleagues.

Many surprises and many special guests.


5/20 Saturday
8 pm
Mark Dresser Solo
Mark Dresser (bass)

10 pm
Mark Dresser Trio
Mark Dresser (bass) Rudresh Mahanthappa (sax) Gerry Hemingway (drums)


5/21 Sunday
8 pm
Fred Frith Solo
Fred Frith (guitar)

10 pm
Fred Frith and friends
Fred Frith (guitar) and special guests


5/23 Tuesday
8 pm
Duck Baker Solo
Duck Baker (guitar)

10 pm
Duck Baker and friends
Duck Baker (guitar) Marty Ehrlich (saxophone) and special guests


5/24 Wednesday
8 pm
Stephanie Stone
Stephanie Stone (piano, voice)

10 pm
Sylvie Courvoisier
Sylvie Courvoisier (piano)


5/25 Thursday
8 pm
Elliott Sharp Solo
Elliott Sharp (acoustic and electric guitars)

10 pm
Chad Taylor
Chad Taylor (drums)


5/26 Friday
8 pm
Henry Kaiser and John Zorn
Henry Kaiser (guitar) John Zorn (alto sax)

10 pm
Invite the Spirit
Henry Kaiser (guitar) Sang-Won Park (kayagum) Charles K. Noyes (percussion)


5/27 Saturday
8 pm
Shelley Hirsch, Ikue Mori and Okkyung Lee
Shelley Hirsch (voice) Ikue Mori (electronics) Okkyung Lee (cello)

10 pm
Arto Lindsay
Arto Lindsay (guitar, vocals) and special guests


5/28 Sunday
8 pm
Annie Gosfield
Annie Gosfield (keyboards) Roger Kleier (guitar) Ches Smith (drums)

10 pm
Kramer
Kramer (keyboards, guitar, bass, tapes, voice)


5/30 Tuesday
8 pm
Steve Dalachinsky and Loren Connors
Steve Dalachinsky (poetry) Loren Connors (guitar)

10 pm
Trevor Dunn's Double Guitar Quartet
Charlie Looker (guitar) Hilmar Jensen (guitar) Trevor Dunn (bass) Mike Pride (drums)


5/31 Wednesday
8 pm
Jim Staley
Jim Staley (trombone)

10 pm
Miguel Frasconi
Miguel Frasconi (glass instruments)


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone