About | Calendar | Support the Stone
April 2007 at the Stone 
curated by Alicia Svigals

4/1 Sunday (SK)
8 pm
The Carmen Staaf Quintet
Carmen Staaf (piano) Dana Sandler (voice) Dan Blake (tenor sax, soprano sax)
Kendall Eddy (bass) Austin McMahon (drums)
The NYC debut of the Carmen Staaf Quintet will feature Latin-jazz-influenced originals, new takes on swing and bebop tunes, free conversations and other explorations.

10 pm
Ben Goldberg: New Music for Quintet
Carla Kihlstedt (violin) Rob Sudduth (tenor saxophone) Devin Hoff (bass) Kenny Wollesen (drums) Ben Goldberg (clarinet, composition)
angle and particle.


4/3 Tuesday (IM)
8 pm
Olivier Manchon's Orchestre de Chambre Miniature
Olivier Manchon (violin) John Ellis (clarinet, sax) Alan Hampton (bass) Beth Meyers (viola) Christopher Hoffman (cello)

10 pm
Teletextile
Pamela Martinez (violin, vocals, piano) Brian Hamilton (piano, keyboards) John Somers (guitar, electronics)
Textural Instrumentals and Visceral songs, www.teletextile.com


4/4 Wednesday (OL)
8 pm
Mawwal
Jim Matus (vocals, laouto, saz) Jill O’Brien (vocals) Joe O’Brien (bass, vocals) Mike Keys (drums) Bill Buchen (tabla, percussion)
Record release party for MAWWAL’S new CD “Black Flies” on Ancient Record. MAWWAL (formerly PARANOISE) performs original World Fusion and arrangements of traditional Middle Eastern music in what has been called “a new genre” by Progression Magazine.

10 pm
Violin-Clarinet Multi-Night
Mari Kimura (violin) Kinan Azmeh (clarinet)
multi-cultural, multi-media duos and solos


4/5 Thursday (MW)
8 pm
KJ Denhert—Lucky 7, The New CD Concert
KJ Denhert (guitar, vocals, songwriter) Mamdou Ba (bass) Ray Levier (drums) ATN (keys) plus special guests from the CD!
Urban folk and jazz artist KJ Denhert makes her first NY appearance in 2007 with a brand new CD called Lucky 7. All CDs one night only to celebrate the 10 year anniversary of KJ’s label and her seventh release

10 pm
Steve Sandberg and friends
Steve Sandberg (vocals, wind synth) Khabu Doug Young (guitar) Paul Steinbeck (bass) Gilad (percussion) Special guests Gino Sitson, Alicia Svigals and Uli Geissendoerfer.
Spoken word, raga-influenced vocals, breath-controlled keyboard - "music from a country I've never been to but always wanted to visit." http://www.myspace.com/stevesandberg


4/6 Friday (GG)
8 pm
Noriko Ueda Jazz Orchestra
Seneca Black, Scott Harrell, Dave Smith, Steve Smyth (trumpets) Tim Albright, Mike Boschen, Joe Fiedler, (trombones) Darryl Hendricks (bass trombone)
Ben Kono (alto & soprano sax, flute) Jon Gordon (alto sax, flute) Dan Pratt (tenor sax, clarinet) Chris Bacas (tenor sax, clarinet) Frank Basile (baritone sax, bass clarinet) George Colligan (piano) Noriko Ueda (bass, composition) Yutaka Uchida (drums)

10 pm
Ivan Milev Band
Ivan Milev (accordion) Entcho Todorov (violin) Maria Koleva (vocals) Panagiotis Andreou (bass) Vasko Angelov (guitar) Seido Salifovski (drums)
Monster accordionist Ivan Milev and his band perform Bulgarian-Balkan folk music. Check out: http://myspace.com/ivanmilev


4/7 Saturday (RK)
8 and 10 pm
John Zorn Improv Night—a Stone Benefit
John Zorn (sax) Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Mark Feldman (violin) Erik Friedlander (cello) Okkyung Lee (cello) Shanir Blumenkranz (bass) Cyro Baptista (percussion) and many surprise guests
Come out and support The Stone! TWENTY DOLLARS


4/8 Sunday (MM)
8 pm
Songs Your Grandmother Might Know, If Your Grandmother is Hip: The Matt Glaser Quintet.
Matt Glaser (violin) Matt Munisteri (guitar) Sonny Barbato (accordion) Heather Masse (vocal) Jim Whitney (bass)

10 pm
Pablo Aslan's Anda Cantale
Pablo Aslan (bass)and his ensemble
The Argentine bassist explores the repertoire of the great tango singer Carlos Gardel.


4/10 Tuesday (JC)
8 pm
Alex Kontorovich's Deep Minor
Aaron Alexander (drums) Brandon Seabrook (guitar/banjo) Reuben Radding (bass) Alex Kontorovich (clarinet, sax, compositions)
All original music from Kontorovich (sideman to Frank London's Klezmer Brass All-Stars and Aaron Alexander's Midrash Mish Mosh) mixes downtown klezmer, jazz, and other influences.

10 pm
Michael Winograd's Infection
Michael Winograd, Jessica Lurie, Petr Cancura, Jeremy Udden (reeds) Daniel Blacksberg (trombone) Jon Singer (xylophone) Brandon Seabrook (guitar) Jorge Roeder (bass) Jason Nazary (drums) Patrick Farrell (accordion) Frank London (trumpet)


4/11 Wednesday (CB)
8 pm
Michael Winograd's Klezmer Ensemble
Michael Winograd (clarinet, alto clarinet) Daniel Blacksberg (trombone) Carmen Staaf (piano, accordion) Joey Weisenberg (mandolin) Nick Cudahy (bass) Richie Barshay (percussion)

10 pm
Alicia Svigals and Uli Geissendorfer, with special guest Iliya Magalnyk
Alicia Svigals (violin) Uli Geissendorfer (piano) Iliya Magalnyk (accordion)
Musicians from three points on the globe take a sidelong look at klezmer.


4/12 Thursday (KT)
8 pm
Ghetto Tango
Adrienne Cooper (voice) Zalmen Mlotek (piano)
Adrienne Cooper and Zalmen Mlotek bring electrifying theatricality to the unknown satiric, down and dirty, and heartbroken repertoire of World War II European Jewish cabarets—from Yiddish to Weill & Eisler.

10 pm
Socalled and guests
Socalled (accordion, mpc, melodica, piano, vocals) Susan Hoffman-Watts (trumpet) Allen Watsky (guitar, bass) Micheael Winograd (clarinet) and Special Guests.
Josh Dolgin aka Socalled and his rag tag group of friends, will raise the Stone's roof with a klez-funk party unlike anything else. www.socalledmusic.com ww.myspace.com/socalled


4/13 Friday (CW)
8 pm
Lily White and Follicle
Lily White (saxes) Rob Garcia (drums) Greg Jones (bass)
Crazy music from the mind of saxophonist Lily White in her most compact group yet. www.lilywhitemusic.com

10 pm
Cynthia Hilts & Lyric Fury
Cynthia Hilts (composer, piano, voice) James Zollar (trumpet) Lily White (tenor and alto sax) Lisa Parrott (baritone and soprano sax) Debra Weisz (trombone) Martha Colby (cello) Ratzo Harris (bass) Jun Saito (drums)
New jazz that nods at the traditions, swings like hell and searches the deepest harmonic zones. Howls and lullabies, ice and predators are all in there, the perfect answer to a listener's natural raving desire for organic and furious lyricism.


4/14 Saturday (SK)
8 pm
Beth Bahia Cohen: Traditional Arabic Music
Beth Bahia Cohen (violin, rababa) Johnny Farraj (percussion) Nicole LeCorgne (percussion) Brian Prunka (oud) Anne Elise Thomas (qanun)
Traditional folk and classical Arabic music from Egypt, Lebanon, Syria and Tunisia

10 pm
Midnight Prayer
Joel Rubin (clarinet) Pete Rushefsky (tsimbl/hammered dulcimer)
World renowned klezmer clarinetist Joel Rubin gives a rare NY performance of duets with leading tsimbl revivalist Pete Rushefsky from their new CD Midnight Prayer (Traditional Crossroads).


4/15 Sunday (RK)
8 pm
Mimi Rabson and Bruno Raberg
Mimi Rabson (violin) Bruno Raberg (bass)
Compositional Improvisation and Improvised Compositons

10 pm
The Ingrid Jensen Quartet
Ingrid Jensen (trumpet, effects) Allison Miller (drums) Enrique Haneine (piano) Carlo DeRosa (bass)
Ingrid Jensen hosts an Agrazing Maze evening. A rare assembling of the edge-pushing quartet!


4/17 Tuesday (TK)
8 pm
Greg Wall's Later Prophets
Greg Wall (saxophones) Shai Bachar (keyboards) David Richards (bass) Aaron Alexander (drums)
Simultaneously Straddling the Gates of the Ancient and the Avant-garde.....

10 pm
Quartetto Cui Bono
Art Bailey (accordion, piano) Peter Van Huffel (sax) Ernesto Cervini (drums) Michael Bates (bass) special guest Alicia Svigals (violin)
An evening of new music.


4/18 Wednesday (OL)
8 pm
Mark Sganga and Friends
Mark Sganga (guitar) and friends
Acoustic improvisations with a Brazilian accent. www.marksganga.com

10 pm
Stephane Wrembel Acoustic
Stephane Wrembel (guitar) Jared Engel (bass) David Langlois (washboard)
Monster Guitarist Stephane Wrembel and his band perform the music of Django Reinhardt in their own special way, blended with compositions and colors from India and Africa; each show is a different trip! http://www.stephanewrembel.com/


4/19 Thursday (KJ)
8 pm
Michael Winograd Quintet
Michael Winograd (clarinet, alto clarinet) Kristin Slipp (voice) David Bryant (casio keyboards) Michael Bates (bass) Michael Evans (drums)

10 pm
Bangalore Breakdown
Uli Geissendoerfer (piano, keys, percussion) Premik Russel Tubbs (sax, flute, windsynth) Gino Sitson (vocals) Beat Kaestli (vocals) Steve Sandberg (leadsynth, vocals) Naren Budhakar (tabla) Gilad Dobrecky (percussion) Nathan Peck (bass) Lev Zhurbin (viola)


4/20 Friday (SBTD)
8 pm
Juanito Pascual and Friends
Jonathan "Juanito" Pascual (flamenco guitar) Rohan Gregory (violin) Stan Strickland (flute, soprano sax, vocals) Jerry Leake (world percussion).
Flamenco guitar virtuoso Jonathan "Juanito" Pascual presents an evening of original flamenco music and beyond, with his quartet featuring 3 of the East Coast's finest improvisational and world-music players. "One of the hottest flamenco guitarists to emerge in recent years" -National Public Radio http://jpascual.com

10 pm
Stephane Wrembel Electric
Stephane Wrembel (guitar) Jared Engel (bass) Mathias Bublath (organ) Julien Augier (drums)
Monster Guitarist Stephane Wrembel and his new electric band presents the music of Django Reinhardt and his compositions in a totally new way, blending their unique Gypsy jazz touch with a psychedelic world rock sound. http://www.stephanewrembel.com/


4/21 Saturday (GG)
8 pm
Jessica Lurie Ensemble
Jessica Lurie (sax, accordion, vocals) Erik Deutsch (piano, electric keyboard) Brandon Seabrook (banjo, guitar) Todd Sickafoose (bass) Marc Dalio (drums)

10 pm
AARON ALEXANDER'S MIDRASH MISH MOSH
Aaron Alexander (drums) David Licht (drums) Fima Ephron (bass) Jay Vilnai (guitar) Alex Kontorovich (clarinet) Greg Wall (tenor sax, clarinet) Rob Henke (trumpet) Curtis Hasselbring (trombone)


4/22 Sunday (MM)
8 pm
Susan Pereira and Sabor Brasil
Susan Pereira (vocals, piano, percussion), Vanderlei Pereira (drums), Rodrigo Ursaia (sax, flute), Cliff Korman (piano), Itaiguara (bass)

10 pm
Edison Woods
Strange, haunting, and romantic, Edison Woods revels in luscious, sad songs. Singer Julia Frodahl’s heavenly vocals layered on the bands’ moody chamber pop create “a beautiful cross between the sounds of Elysian Fields and the sentiments of David Lynch.” Live, their musical passages, spoken word, and discreet gestures sweep the audience into their dreamlike world. http://www.edisonwoods.net http://www.myspace.com/edisonwoods


4/24 Tuesday (OL)
8 pm
Martha Mooke's VIOLA X-TREME
Martha Mooke (electric violas/violins) Randolph A. Hudson, III (electric guitars) Jim Mussen (electronic drums)
Music for Strings, Percussion and .... Rollover Bartok! Support the future of music at The Stone!

10 pm
The Lisa Parrott Trio
Lisa Parrott (saxophones) Chris Lightcap (double bass) Gerald Cleaver (drums)
Lisa & Chris have been performing in NY together for over 10 years, playing harmolodic inspired original improvised music. Their Stone debut! www.parrottmusic.com


4/25 Wednesday (OL)
8 pm
The Sheryl Bailey 3
Sheryl Bailey (guitar/pen) Brian Charette (organ) Shingo Okudairu (drums)
The Sheryl Bailey 3 carries on the tradition of the Hammond B3/Guitar trio into modernity with a contemporary harmonic approach and a captivating pulse.

10 pm
Adrienne Cooper, Friends and Relations
Adrienne Cooper (voice) Michael Winograd (clarinet, piano) Dan Blacksberg (trombone)
Vocalist Adrienne Cooper is joined by clarinetist Michael Winograd, trombonist Dan Blacksberg, Yiddish Princess Sarah Gordon and others for an intergenerational Yiddish intervention.


4/26 Thursday (JC)
8 pm
Lerner/Alexander Quartet
Marilyn Lerner (piano) Aaron Alexander (drums) Greg Wall (sax) Jim Guttman (bass)
Premiere performance of this all-star jazz/jewish ensemble…

10 pm
Percussia
Ingrid Gordon (xylophone, marimba, percussion) Ljova (viola) Demetrius Spaneas (reeds) Ron Caswell (tuba) Yuri Magalnyk (accordion)
This unlikely instrument combination cooks up a set of xylo-powered, wind-driven world fusion featuring tunes by überviolist Ljova, along with assorted balkan and klez faves.


4/27 Friday (HHC)
8 pm
Alicia Svigals and Marilyn Lerner: Klezmer Unfettered
Alicia Svigals (violin) Marilyn Lerner (piano) Iliya Magalnyk (accordion)
Alicia Svigals is klezmer's most celebrated violinist; Marilyn Lerner is a jazz keyboard virtuoso who resides in Canada. They join forces at the Stone to take on the klezmer tradition and twist it into shapes hitherto unimagined, spinning symphonies on the fly out of sounds from the Eastern European Jewish past. With special guest accordionist Iliya Magalnyk.

10 pm
Shake My Heart Like a Copper Bell-the poetry of Anna Margolin
Adrienne Cooper (voice) Marilyn Lerner (piano) with special guests
Lerner’s song cycle to amazing Yiddish poet Margolin, translations and vocals by the legendary Adrienne Cooper with everything from lieder to freeform...


4/28 Saturday (BLG)
8 pm
Andy Biskin and friends
Andy Biskin (clarinet, compositions) Shane Endsley (trumpet) Eivind Opsvik (bass) Take Toriyama (drums)
New compositions for a new quartet!   www.andybiskin.com

10 pm
Terry Dame's Electric Junkyard Gamelan
Terry Dame, Lee Frisari, Mary Feaster, Kim Garey, Julian Hintz (invented instruments)
Original rhythm driven music on invented instruments. Funky basslines, searing modal melodies and layers of interlocking rhythms played on musical contraptions such as the Rubarp, Sitello, Kacapitar and the Big Barp. It's far out and in the pocket! www.terrydame.com


4/29 Sunday (JC)
8 pm
Romanian Bent—Yale Strom & Hot Pstromi featuring Elizabeth Schwartz
Yale Strom (violin) Sprocket (bass) Peter Stan (accordion) David Licht (drums) Elizabeth Schwartz (vocals)
Schwartz is fresh from her concert tour of Romania and Hungary (singing with Muzsikas), which was filmed for an upcoming documentary by Radu Gabrea.

10 pm
Grassi/Filiano/Lerner
Lou Grassi (drums) Ken Filiano (bass) Marilyn Lerner (piano)


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone