About | Calendar | Support the Stone
February 2014 at the Stone 
curated by Marc Ribot / Paul Shapiro / Kenny Wollesen / John Medeski / Ben Goldberg

THE STONE RESIDENCIES
MARC RIBOT
JAN 28—FEB 2

2/1 Saturday (HM)
8 pm
Marc Ribot plays Standards
Marc Ribot (guitar)

10 pm
Marc Ribot Trio with Cooper-Moore
Marc Ribot (guitar) Henry Grimes (bass) Chad Taylor (drums) Cooper-Moore (drums)


2/2 Sunday (HM)
8 pm
JOHN ZORN BENEFIT IMPROV NIGHT
John Zorn (sax) Sylvie Courvoisier (piano) Ned Rothenberg (sax) James Ilgenfritz (bass) Ikue Mori (electronics) and many special guests
TWENTY FIVE DOLLARS

10 pm
Marc Ribot Plays John Zorn’s “Book of Heads” and John Cage’s “Some of the Harmony of Maine.”
Marc Ribot (guitar)
Marc Ribot Plays John Zorn’s “Book of Heads” and John Cage’s “Some of the Harmony of Maine.”


THE STONE RESIDENCIES
PAUL SHAPIRO
FEB 4—9

2/4 Tuesday (ICS)
8 and 10 pm
Original Compositions for Film
Paul Shapiro (sax) Steven Bernstein (trumpet) Tomas Ulrich (cello) Dan Rosengard (piano) Dave Hofstra (bass) Tony Lewis (drums)
The Museum of Jewish Heritage commissioned Paul to compose a score to be performed live with the 1925 silent film Jewish boxing classic “His People.” This work has been performed all over the US and internationally since then. Selections from Paul’s score to “Watermelon Woman,” a film by Cheryl Dunye, will be featured, as well as material Paul wrote for Brooklyn Funk Essentials and The Microscopic Septet.


2/5 Wednesday (RJP)
8 and 10 pm
Premiere Performance of Music from New Tzadik Release!
Paul Shapiro (sax) Adam Rogers (guitar) Brad Jones (bass) Tony Lewis (drums)


2/6 Thursday (ICS)
8 and 10 pm
Midnight Minyan
Paul Shapiro (sax) Steven Bernstein (trumpet) Peter Apfelbaum (sax) Elio Villafranca (piano) Booker King (bass) Tony Lewis (drums)
Performing music from Tzadik cds Midnight Minyan and It’s in the Twilight. Paul used melodies from the synagogue and re-imagined them as jazz compositions. He also wrote several new pieces. This most engaging material has been performed in clubs, concert halls, festivals and synagogues.


2/7 Friday (SC)
8 and 10 pm
Ribs & Brisket Revue
Paul Shapiro (sax) Cilla Owens (voice) Glenn Turner (voice) Jerry Korman (piano) Brad Jones (bass) Tony Lewis (drums)
Performing music from Shapiro’s Tzadik record entitled “Essen.” In the 1930s and ’40s Jewish popular music was becoming American popular music. This band rocks this history with bluesy, hard swinging, comedic, distinctively American music with a Yiddish flavor.


2/8 Saturday (SV)
8 and 10 pm
Foreign Legion
Paul Shapiro (sax) Steven Bernstein (trumpet) William Brown, Tomas Doncker (guitars) Gene Perez (bass) Zachary Alford (drums)
Paul’s band of renown from the 1980s. They played CBGB, Danceteria and even the Mudd Club. In 1986 they appeared on Emergency Records’ compilation “This is the Funk.”


2/9 Sunday (TY)
8 and 10 pm
Grand Jam Mashup of the week’s activities
Expect a great joyful noise as musicians from the week return to reprise music performed during the week in different contexts.


THE STONE RESIDENCIES
KENNY WOLLESEN
FEB 11—16

2/11 Tuesday (KR)
8 pm
Wollesonic vs John Farris
Kenny Wollesen, Dalius Noujo (drums, percussion)
John Farris (poetry)

10 pm
Kenny Wollesen Solo
Kenny Wollesen (wollesonics)
Special Benefit set for The Stone. All proceeds go the The Stone! Twenty-five dollars (for this set only.)


2/12 Wednesday (SV)
8 and 10 pm
Sonic Massage
Dalius Noujo, Jennifer Harris, Sean Francis Conway, Kenny Wollesen, Lorne Watson, Tim Kieper, William Shore, Jennifer Harris, Dixie Estes, Cassandra Burrows, Sandra Koponen (wollesonics) Andrew McIntyre (projections)
Please bring your yoga mat!


2/13 Thursday (RK)
8 and 10 pm
Boom Boom Bombshell vs Wollesonic
Sean Francis Conway (conductor) Kenny Wollesen (drums) Kirk Knuffke, Mike Irwin, Jonathon Finlayson, Stephanie Richards (trumpet) Jessica Lurie, Samir Zarif, Darius Jones, Jonathon Haffner, Briggan Krauss, Cassandra Burrows, Ilhan Ersahin (saxes) Agota Zdanaviciute, Dorote Zdanaviciute, Zivile Rimsaite, Milda Lauzikaite, Lina Saveikyte, Kriste Krupovisovaite (vocals)


2/14 Friday (TY)
8 and 10 pm
Himalayas vs Search & Enjoy
Dalius Noujo, Daniel Jodocy (drums) William Shore (vibraphone) Kenny Wollesen (bass drum) Tim Kieper, Sandra Koponen, Lorne Watson, Dixie Estes, Jennifer Harris (percussion) Mike Irwin, Sean Francis Conway (trumpet) Jesse Harris (banjo) Tony Scherr (guitar) Aaron Kean (bass) Jonathon Haffner, Matt Cole, Wolf Dorr, Jessica Lurie, Jason Chandler, Samir Zarif, Sean Sonderegger (saxes) Giuseppe Zevola (poetry) Agota Zdanaviciute, Dorote Zdanaviciute, Zivile Rimsaite (vocals, percussion) Milda Lauzikaite (vocals and trombone) Lina Saveikyte, Kriste Krupovisovaite (vocals) plus many more!


2/15 Saturday (GCP)
8 and 10 pm
Rasa Rasa
Dalius Noujo (drums) Sean Francis Conway (conduction) Aaron Kean (bass) Kenny Wollesen (bass drum) Jonathon Haffner (sax, guitar) Giuseppe Zevola (poetry) Agota Zdanaviciute, Dorote Zdanaviciute, Zivile Rimsaite (vocals, percussion) Milda Lauzikaite (vocals, trombone) Lina Saveikyte, Kriste Krupovisovaite (vocals)


2/16 Sunday (JR)
8 and 10 pm
The Uzupisians with special guest Mike Dillion
Kenny Wollesen (vibraphone, steel pan, percussion) William Shore (vibraphone, electronics) Dalius Noujo (percussion) Mike Dillion (vibraphone, percussion, tablas)


THE STONE RESIDENCIES
JOHN MEDESKI
FEB 18—23

2/18 Tuesday (RJP)
8 and 10 pm
John Medeski, Thomas Workman and Mike Rivard
John Medeski (keyboards) Thomas Workman (various instruments) Mike Rivard (bass) Matt Klimer (percussion) Brahim Fribgane (percussion)


2/19 Wednesday (BLG)
8 and 10 pm
Red Cred
John Medeski (keyboards) Ben Perowsky (drums) Chris Speed (reeds)


2/20 Thursday (ICS)
8 pm
Mago
John Medeski (keyboards) Billy Martin (drums)

10 pm
Mago
John Medeski (keyboards) Billy Martin (drums) Will Bernard (guitar)


2/21 Friday (SC)
8 and 10 pm
Din
John Medeski (keyboards) Marc Ribot (guitar) Trevor Dunn (bass) Calvin Weston (drums)


2/22 Saturday (MJC)
8 and 10 pm
Creating Silence!
John Medeski (keyboards) Tisziji Munoz (guitar) Don Pate (bass) Tony Falco (drums)


2/23 Sunday (SK)
8 and 10 pm
Dark Wave
John Medeski (keyboards) Adam Deitsch (drums) Skerik (reeds)


THE STONE RESIDENCIES
BEN GOLDBERG
FEB 25—MAR 2

2/25 Tuesday (ICS)
8 pm
Duo: Ben Goldberg, Tyshawn Sorey
Ben Goldberg (clarinet) Tyshawn Sorey (drums)
First Meeting!

10 pm
Ben Goldberg, Sheldon Brown and Vijay Anderson
Ben Goldberg (clarinet) Sheldon Brown (sax) Vijay Anderson (drums)
Vijay Anderson, Sheldon Brown, and I have a weird ability to create things that sound like they were created using some kind of weird ability.


2/26 Wednesday (BS)
8 pm
Quartet: Ben Goldberg, Charlie Burnham, Stomu Takeishi, Rudy Royston
Ben Goldberg (clarinet) Charlie Burnham (violin) Stomu Takeishi (bass) Rudy Royston (drums)
Songs from just around that corner.

10 pm
Quintet: Ben Goldberg, Sara Schoenbeck, Steven Bernstein, Michael Coleman, Shahzad Ismaily
Ben Goldberg (clarinet) Sara Schoenbeck (bassoon) Steven Bernstein (trumpet) Michael Coleman (piano) Shahzad Ismaily (drums)


2/27 Thursday (ICS)
8 pm
Ben Goldberg, Greg Cohen and Ben Perowsky
Ben Goldberg (clarinet) Greg Cohen (bass) Ben Perowsky (drums)

10 pm
Ben Goldberg School
Ben Goldberg (clarinet) Kasey Knudsen (alto sax) Natalie Cressman (trombone) David Ewell (bass) Hamir Atwal (drums)


2/28 Friday (HM)
8 pm
Ben Goldberg, Kris Davis and Ches Smith
Ben Goldberg (clarinet) Kris Davis (piano) Ches Smith (drums)

10 pm
Quintet: Ben Goldberg, Nate Radley, Kris Davis, Ellery Eskelin, Devin Hoff, Ches Smith
Ben Goldberg (clarinet) Ellery Eskelin (tenor sax) Kris Davis (piano) Devin Hoff (bass) Ches Smith (drums)


3/1 Saturday (DDT)
8 pm
Trio: Ben Goldberg, Craig Taborn, Ches Smith
Ben Goldberg (clarinet) Craig Taborn (piano) Ches Smith (drums)

10 pm
Unfold Ordinary Mind featuring Craig Taborn
Rob Sudduth (tenor sax) Ellery Eskelin (tenor sax) Craig Taborn (wurlitzer) Ben Goldberg (contra alto clarinet) Ches Smith (drums)


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone