About | Calendar | Support the Stone
November 2013 at the Stone 
curated by Eugene Chadbourne / Dave Scanlon / Marty Ehrlich / Adam Rudolph

11/1 Friday (DDT)
8 and 10 pm
Doc Chad and Tatsuya Nakatani Duo
Eugene Chadbourne (guitar, banjo, voice) Tatsuya Nakatani (drums, voice)


11/2 Saturday (HM)
8 and 10 pm
Doc Chad Solo
Eugene Chadbourne (guitars, banjo, voice)
World Premiere “From the Dreamory.”


11/3 Sunday (SK)
8 and 10 pm
New Directions in Appalachian Music
Eugene Chadbourne (guitar, banjo, voice) Evan Gallagher (keyboards) Thomas Heberer (trumpet) Tatsuya Nakatani (percussion, voice) Leslie Ross (bassoon)


THE STONE RESIDENCIES
DAVID SCANLON
The legendary Scandyman moves into The Stone for a week of music and madness! A sneak peek into the future that is not to be missed!
NOV 5—10

11/5 Tuesday (KR)
8 pm
Dave Scanlon Solo
Dave Scanlon (guitar)
TEN DOLLARS

10 pm
Dave Scanlon, Austin Vaughn, Brad Henkel
Dave Scanlon (guitar) Austin Vaughn (drums) Brad Henkel (trumpet)
TEN DOLLARS


11/6 Wednesday (RJP)
8 pm
Dave Scanlon Solo
Dave Scanlon (guitar)
TEN DOLLARS

10 pm
Dave Scanlon, Nonoko Yoshida, Nathaniel Morgan and Dave Grollman
Dave Scanlon (guitar) Nonoko Yoshida (alto sax) Nathaniel Morgan (alto sax) Dave Grollman (snare drum)
TEN DOLLARS


11/7 Thursday (JM)
8 and 10 pm
Girls and God
Alena Spanger (voice) Dave Scanlon (voice, guitar) Nathaniel Morgan (all instruments) Angelo Spagnolo (synth) Rob Lundberg (drums)
TEN DOLLARS


11/8 Friday (SC)
8 and 10 pm
Pet Bottle Ningen
Dave Scanlon (guitar) Nonoko Yoshida (alto sax) Chuck Bettis (electronics and voice) Kevin Norton (drums)
Compositions by Dave Scanlon and Nonoko Yoshida. TEN DOLLARS


11/9 Saturday (BS)
8 pm
killer BOB
Max Jaffe (drums) Rob Lundberg (bass) Dave Scanlon (guitar)
Performing (o)n(o) repeat and pieces from “fear may be a builder.” TEN DOLLARS

10 pm
killer BOB
Max Jaffe (drums) Rob Lundberg (bass) Dave Scanlon (guitar)
TEN DOLLARS


11/10 Sunday (ICS)
8 pm
killer BOB
Daniel Ellis-Ferris (voice) Max Jaffe (drums) Rob Lundberg (bass) Dave Scanlon (guitar)
Performing “JOBS.” TEN DOLLARS

10 pm
killer BOB
Max Jaffe (drums) Rob Lundberg (bass) Dave Scanlon (guitar)
TEN DOLLARS


THE STONE RESIDENCIES
MARTY EHRLICH
NOV 12—17

11/12 Tuesday (KR)
8 pm
Music for String Quartet and Alto Sax
Jennifer Choi, Cornelius Dufallo (violins) Lev Zhurbin (viola) Alex Waterman (cello) Marty Ehrlich (alto sax)
“Starlings Suite” (2013), String Quartet No. 1 “Plowshares People” (1993)

10 pm
First Meeting
Marty Ehrlich (reeds) Tyshawn Sorey (drums)


11/13 Wednesday (KR)
8 pm
Music from “Fables” In the beginning was the Word
Erica Hunt (poet) Marty Ehrlich (reeds) David Lopato (piano)

10 pm
First Meeting
Marty Ehrlich (reeds) Kate Gentile (drums)


11/14 Thursday (HB)
8 pm
Music for the Rites Quartet: “Frog Leg Logic”
Marty Ehrlich (reeds) James Zollar (trumpet) Michael Formanek (bass) Michael Sarin (drums)

10 pm
Music for the the Traveler’s Tales: “Malinke’s Dance”
Marty Ehrlich (reeds) Adam Kolker (tenor sax) Michael Formanek (bass) Michael Sarin (drums)


11/15 Friday (ICS)
8 pm
Marty Ehrlich Sextet: “News on the Rail”
Marty Ehrlich (reeds) Jack Walwrath (trumpet) Ray Anderson (trombone) James Weidman (piano) Brad Jones (bass) Ben Perowsky (drums)

10 pm
The Marty Ehrlich Sextet “A Trumpet in the Morning”
Marty Ehrlich (reeds) James Zollar (trumpet) Ray Anderson (trombone) James Weidman (piano) Brad Jones (bass) J.D. Parran (narrator, sax soloist)
A preview of the title piece from the new Marty Ehrlich Large Ensemble CD with J.D. Parran: Narrator and saxophone soloist.


11/16 Saturday (JR)
8 and 10 pm
The Ray Anderson/Marty Ehrlich Quartet:
“Let Me Hear You Say”
Ray Anderson (trombone) Marty Ehrlich (reeds) Brad Jones (bass) Matt Wilson (drums)


11/17 Sunday (HM)
8 pm
Music for the Dark Woods Ensemble: “Just Before the Dawn”
Marty Ehrlich (clarinets, flute) Erik Friedlander (cello) Drew Gress (bass)

10 pm
Music from “Sojourn”
Marty Ehrlich (clarinets, flute) Erik Friedlander (cello) Drew Gress (bass) Liberty Ellman (guitar)


THE STONE RESIDENCIES
ADAM RUDOLPH
NOV 19—24

11/19 Tuesday (ICS)
8 pm
Duet: Adam Rudolph and John Beasley
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion, electronics) John Beasley (piano, electronics)

10 pm
Duet: Adam Rudolph and Antoine Roney
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Antoine Roney (soprano and tenor saxes)


11/20 Wednesday (JA)
8 pm
Oliver Lake and Adam Rudolph Trio
Oliver Lake (alto sax, flute, bamboo flutes, percussion) Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes)

10 pm
YeYi Duet: “A Wordless Pslam Of Prototypical Vibrations”
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes) special guest Marco Capelli (acoustic guitar, loops)


11/21 Thursday (RJP)
8 pm
Go: Organic Choir performs excepts from Adam Rudolph’s Opera: The Dreamer—a musical meditation on spiritual liberation with text from “The Birth of Tragedy” by Friedrich Nietzsche
Daví, Rosemarie Hertlein, Seung-Hee, Ema Lu, Emma Alabaster, Anne Humanfeld, Jean Carla Rodea, D’Anna Buckner, Mark Garrison, Emilie Weibel, Ashley Grier, Anne Schlanger (vocals) Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.

10 pm
Go: Organic Percussion perform “Ostinatos of Circularity”
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; bata, thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Brahim Fribgane (bata,oud, cajon, dumbek, tarija, vocal) James Hurt (sogo, kidi, bata, igbo bell, udu, percussion) Matt Kilmer (frame drum, djembe, bata, kanjira, udu, percussion) Tim Keiper (dusun’goni, pandiero, caxixi, udu, percussion) Ketia Ogawa (earthtone drum, frame drum, hadjira, pandeiro, udu, percussion) Joe Hertenstein (cymbals, gongs, percussion) Tripp Dudley (kanjira, cajon, bayan, frame drum, udu, percussion) with special guest Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.


11/22 Friday (TY)
8 and 10 pm
Adam Rudolph’s Moving Pictures Octet perform “Return of the Magnificent Spirits”
Adam Rudolph (handrumset: kongos, djembe, tarija, zabumba; thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes) Alex Marcelo (fender rhodes, percussion) Kenny Wessel (electric and acoustic guitars, banjo, percussion) Shanir Blumenkranz (acoustic bass, oud, sintir) Brahim Fribgane (oud, cajon, dumbek, tarija, vocal) James Hurt (stick and hand drums, bells, keyboards, melodica, percussion) Matt Kilmer (frame drums, percussion)
Adam Rudolph’s Moving Pictures Octet perform “Return of the Magnificent Spirits” with special guests TBA.


11/23 Saturday (SC)
8 and 10pm
Adam Rudolph’s Moving Pictures Octet perform “Dance Drama” (parts I–V)
Adam Rudolph (handrumset (kongos, djembe, tarija, zabumba) thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes) Alex Marcelo (fender rhodes, percussion) Kenny Wessel (electric and acoustic guitars, banjo, percussion) Shanir Blumenkranz (acoustic bass, oud, sintir) Brahim Fribgane (oud, cajon, dumbek, tarija, vocal) James Hurt (stick and hand drums, bells, keyboards, melodica, percussion) Matt Kilmer (frame drums, percussion) Stephen Haynes (cornets, flugelhorn, alto horn, conch, didgeridoo, percussion, whistles)
Adam Rudolph’s Moving Pictures Octet perform “Dance Drama” (parts I–V) with special guests TBA.


11/24 Sunday (NY)
8 pm
Go: Organic Orchestra Flutes perform “Tree Line” (Call and Response)
Go: Organic Orchestra Flutes: Zé Luis Oliveira (c and alto flute, bamboo flutes) Ralph M. Jones (alto and c flutes, hulusi, bamboo flutes) Kaoru Watanabe (noh kan, fue, c flute) Michel Gentile (c and alto flute, bamboo flutes) Sylvain Leroux (tambin fulani flute, c flute, sheng, bamboo flutes)
Composed and improvisationally conducted by Adam Rudolph.

10 pm
Adam Rudolph’s Moving Pictures Octet plus Go: Organic Orchestra Flutes perform “Love’s Light”
Adam Rudolph (handrumset (kongos, djembe, tarija, zabumba) thumb pianos, sintir, multiphonic vocal, percussion) Ralph M. Jones (flute, bass clarinet, husli, ney, alto flute, soprano and tenor saxes, bamboo flutes)
Alex Marcelo (fender rhodes, percussion) Kenny Wessel (electric and acoustic guitars, banjo, percussion) Shanir Blumenkranz (acoustic bass, oud, sintir) Brahim Fribgane (oud, cajon, dumbek, tarija, vocal) James Hurt (stick and hand drums, bells, keyboards, melodica, percussion) Matt Kilmer (frame drums, percussion) Go: Organic Orchestra Flutes: Zé Luis Oliveira (c and alto flutes, bamboo flutes) Kaoru Watanabe (noh kan, fue, c flute) Michel Gentile (c and alto flutes, bamboo flutes) Sylvain Leroux (tambin fulani flute, c flute, sheng, bamboo flutes)


THE STONE RESIDENCIES
SHANIR EZRA BLUMENKRANZ
NOV 26—DEC 1

11/26 Tuesday (ICS)
8 and 10 pm
POVO NOVO - The Mapping Of A Digital Jungle - Part I
Eyal Maoz (guitar) Shanir Ezra Blumenkranz (bass) Cyro Baptista (percussion)
WORLD PREMIERE!


11/27 Wednesday (BK)
8 and 10 pm
POVO NOVO - The Mapping Of A Digital Jungle - Part II
Eyal Maoz (guitar) Shanir Ezra Blumenkranz (bass) Cyro Baptista (percussion)
WORLD PREMIERE!


HAPPY THANKSGIVING
THE STONE WILL BE CLOSED FOR THANKSGIVING
Today we give thanks for the blessing of the Harvest!



11/29 Friday (GCP)
8 and 10 pm
Shanir Ezra Blumenkranz - ABRAXAS plays MASADA
Aram Bajakian (guitar) Eyal Maoz (guitar) Shanir Ezra Blumenkranz (gimbri) Kenny Grohowski (drums)
ABRAXAS: Shanir Ezra Blumenkranz steps out on his own to make one of the most primal and tribal installments in John Zorn’s “Book of Angels”series. Drawing on his Sephardic roots, Shanir plays gimbri throughout, giving the music a primeval Moroccan edge. Featuring the intense guitar pyrotechnics of Eyal Maoz and Aram Bajakian (who recently has been tearing it up in Lou Reed’s new band) and the atavistic drumming of Kenny Grohowski, this is Ritualistic Jewish Rock for the 21st century by a brilliant young lion from the East Village via Brooklyn/Israel!


11/30 Saturday (RK)
8 and 10 pm
John Zorn's METEMPSYCHOMAGIA
Aram Bajakian (guitar) Eyal Maoz (guitar) Shanir Blumenkranz (bass) Kenny Grohowski (drums)
WORLD PREMIERE of a complex new book of music written for the ABRAXAS band by downtown Alchemist John Zorn! MAJORI FORSAN CUM TIMORE SENTENTIAM IN ME FERTIS QUAM EGO ACCIPIAM—your fear in pronouncing this sentence over me is probably greater than mine who is receiving it.


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone