About | Calendar | Support the Stone
May 2007 at the Stone 
curated by Fred Frith

May 1—3
Northern Lights I
Three exciting groups from Scandinavia performing in New York for the first time!

5/1 Tuesday (KT)
8 pm
Art Directors
Guro Moe (double bass and vocals) Håvard Skaset (electric guitar) Jacob Willersrud (drums and electronics)
Intense improvisations from the vibrant Oslo music scene

10 pm
Little Red Suitcase
Johanna Borchert (piano and others) Elena Setien (voice and others)
Songs and others from Copenhagen


5/2 Wednesday (GG)
8 and 10 pm
The Peärls Before Swïne Experience
Sara Hammarström (flutes) George Kentros (violin) Mats Olofsson (cello) Mårten Landström (piano)
New music from Stockholm, including works by David Lang,Tristan Murail, Maja Ratkje, Annie Gosfield, and Anders Hillborg www.swinepearl.com


5/3 Thursday (OL)
8 pm
Little Red Suitcase
Johanna Borchert (piano and others) Elena Setien (voice and others)
More songs and others from Copenhagen

10 pm
Art Directors
Guro Moe (double bass and vocals) Håvard Skaset (electric guitar) Jacob Willersrud (drums and electronics)
More intense improvisations from the vibrant Oslo music scene


May 4—5
Drunken Forest
Death Ambient’s first ever New York concerts, celebrating the release of their 3rd Tzadik CD Drunken Forest

5/4 Friday (SBTD)
8 and 10 pm
Death Ambient
Fred Frith (guitar) Ikue Mori (electronics) Kato Hideki (bass)
“evil, decadent…amoral, intoxicated, and uncontrolled”


5/5 Saturday (GG)
8 and 10 pm
Death Ambient
Fred Frith (guitar) Ikue Mori (electronics) Kato Hideki (bass)
“playful and enchanting...beautiful and absorbing”


5/6 Sunday (CB)
8 and 10 pm
The Chaddom-Blechbourne Experience
Kevin Blechdom (banjo) Eugene Chadbourne (banjo) featuring Lumberob and Ching Chong Song
A double banjo performance from two extraordinary contemporary icons clearly made for each other - beyond mayhem


5/8 Tuesday (TK)
8 pm
MaryClare Brzytwa solo
MaryClare Brzytwa (flute, electronics)
Punk virtuosity with no holds barred

10 pm
Theresa Wong solo
Theresa Wong (video, cello, voice)
Delicate, disturbing, canny


5/9 Wednesday (SK)
8 pm
Moe!kestra!
Shelley Burgon (harp) Jean Cook (violin) Meredith Yayanos (violin) Theresa Wong (cello) Alee Karim (guitar) Brian Turner (guitar) Ava Mendoza (guitar) Bethany Ryker (french horn) Andrea Parkins (piano) Steven Silverstein (analogs) Matthew Ostrowski (electronics) Michael Evans (percussion) Matt Schulz (percussion) Moe Staiano (composition, direction)
One of the Bay Area’s most unpredictable institutions in a New York version, control teetering on the edge of chaos

10 pm
Moe Staiano and Michael Evans
Moe Staiano (percussion) Michael Evans (drums, found objects)
(ex Sleepytime Gorilla Museum meets ex God is My Co-Pilot)


5/10 Thursday (KJ)
8 pm
Ava Mendoza, MaryClare Brzytwa and Theresa Wong
Ava Mendoza (solo guitar) MaryClare Brzytwa (guitar, flute, voice, electronics) Theresa Wong (cello, voice)
Oakland’s guitar wizard – first NY appearance, solo and group improvisations

10 pm
Bolivar Zoar
Ava Mendoza (guitar, electronics, voice) MaryClare Brzytwa (guitar, flute, voice, electronics) Theresa Wong (cello, voice)
Folk rock country trio. Kind of.


5/11 Friday (MM)
8 pm
EKG
Ernst Karel (valve/slide trumpet, pocket trumpet, contact mic, etc) Kyle Bruckmann (oboe, english horn, suona, etc)
Austere improvisation, and a realization of Morton Feldman's Oboe and Orchestra (1976) for oboe and analog electronics.

10 pm
EKG with Bhob Rainey
Ernst Karel (analog electronics) Kyle Bruckmann (oboe, english horn, analog electronics) Bhob Rainey (soprano saxophone, recordings)
Bhob Rainey, of nmperign, contributes “a kind of living silence that is apt to wreak havoc with the perception of time.” ekg.klingt.org


5/12 Saturday (CP)
8 pm
Cenk Ergün
Mary Jo Stilp (violin) Beth Meyers (viola) Adam Sliwinski (piano e-bow) Josh Quillen (piano e-bow) Jason Treuting (percussion) Lawson White (percussion) Cenk Ergün (laptop, phonograph)
Three new pieces from stellar Turkish composer Cenk Ergün, with members of SoPercussion and others

10 pm
Pauline Oliveros and Else Olsen Storesund
Pauline Oliveros (accordion) Else Olsen Storesund (prepared piano)
The legendary improvisation pioneer performs with a rising star of the Oslo scene


5/13 Sunday (MM)
8 pm
Fred Frith, Pauline Oliveros and Else Olsen
Fred Frith (acoustic guitar) Pauline Oliveros (accordion) Else Olsen Storesund (prepared piano)

10 pm
Eve Egoyan, Anne Bourne and Fred Frith
Eve Egoyan (piano) Anne Bourne (cello) Fred Frith (electric guitar)
Two trios featuring some of new music’s most distinctive voices


5/15 Tuesday (HHC)
8 pm
Fred Frith and John Zorn
Fred Frith (electric guitar) John Zorn (alto sax)
TWENTY DOLLARS

10 pm
Fred Frith and Zeena Parkins
Fred Frith (electric guitar) Zeena Parkins (electric harp)
“a sound machine of limitless capacity" TWENTY DOLLARS


5/16 Wednesday (CB)
8 and 10 pm
Stevie Wishart, Christoph Kurzmann and Werner Dafeldecker
Stevie Wishart (hurdy gurdy, violin) Christoph Kurzmann (lloopp, clarinet) Werner Dafeldecker (bass, tape delay)
Scintillating sounds from Australian and Austrian icons of contemporary improvisation


5/17 Thursday (SC)
8 pm
Lisle Ellis’s Audible Means
Ellery Eskelin (sax) Bruce Eisenbeil (guitar) Erik Deutsch (keyboards) Lisle Ellis (bass & circuitry)
Performing compositions by Lisle Ellis

10 pm
ODE
Larry Ochs (saxophones) Trevor Dunn (bass) Lisle Ellis (bass & circuitry)
New works by Ochs and Ellis


5/18 Friday (CP)
8 pm
ODE with Gerry Hemingway
Larry Ochs (saxophones) Trevor Dunn (acoustic bass) Lisle Ellis (bass & circuitry) Gerry Hemingway (drums)

10 pm
Lisle Ellis’s Audible Means with Gustavo Aguilar
Ellery Eskelin (sax) Bruce Eisenbeil (guitar) Erik Deutsch (keyboards) Lisle Ellis (bass & circuitry) Gustavo Aguilar (drums/percussion/electronics)
Performing Lisle Ellis’ Frames for Improvisation


5/19 Saturday (RK)
8 and 10 pm
Improv Night—a Stone Benefit
John Zorn (alto sax) Ikue Mori (electronics) Larry Ochs (tenor sax) Lisle Ellis (bass) Fred Frith (guitar) Zeena Parkins (electric harp)
Come and support the Stone in 2007. TWENTY DOLLARS.


May 20—23
Western Civilization II

5/20 Sunday (GG)
1 pm
CREATIVE MUSIC WORKSHOP at The Stone
special guest Tony Moreno (drums)
The event will feature students and faculty from this new music program for high school and college students. CMW was created and is led by a partnership of five professional NYC jazz musicians: Bob Bowen, Brian Drye, Mike McGinnis, Jacob Sacks, and Khabu Doug Young. Launched in 2006, CMW is an innovative program, intended for serious students of creative music that focuses primarily on the creative process as it springs from the jazz tradition and the avant-garde. Students work and perform with the faculty, and a heavy emphasis is place on learning how to collaborate within ensembles of various sizes.

8 pm
Normal / MyrMyr
Normal: Fred Frith & Sudhu Tewari (home-made instruments)
MyrMyr: Agnes Szelag (cello, piano, electronics) Marielle Jakobsons (violin, harp, electronics)

10 pm
Normal & Agnes
Fred Frith & Sudhu Tewari (home-made instruments) and Agnes Szelag (voice, electronics) Caroline Penwarden (voice)
Lo-tech meets hi-tech, featuring the San Francisco Municipal Dump’s one time resident artist and the next level of computer musicianship


5/22 Tuesday (OL)
8 and 10 pm
Cutter Heads
Fred Frith (acoustic guitar) Chris Brown (piano & electronics)
Mills College colleagues celebrating their new CD on the Intakt label


5/23 Wednesday (JC)
8 and 10 pm
CBD TRIO
Chris Brown (piano & electronics) Biggi Vinkeloe (alto sax, flute) Don Robinson (drums)
Rare NY appearance of this classic trio


5/24 Thursday (RK)
8 pm
Faded Music
Mike Lowenstern (bass clarinet, body percussion and electricity)
“the pre-eminent bass clarinetist of his generation and one of this country's leading producers of creative electro-acoustic music”

10 pm
Saadet Türqöz and Elliot Sharp
Saadet Türqöz (voice) Elliot Sharp (guitar)
“Our music is a mosaic and we are the guardians thereof"


May 25—27 and May 30
Northern Lights II
Three evenings of music from Ambiances Magnétiques of Montréal, featuring movers and shakers from the vibrant Quebec scene.

5/25 Friday (BLG)
8 pm
SuperMusique Ensemble
Nicolas Caloia (double bass) Isaiah Cecceralli (drums) Jean Derome (saxophones, flutes, objects) Lori Freedman (clarinets) Joane Hétu (alto saxophone, voice) Danielle Palardy Roger (percussion)
Game pieces and shape-shifting improvisation developed over twenty years of practice.

10 pm
Jean Derome Trio
Jean Derome (saxophones, flutes, objects) Nicolas Caloia (double bass) Isaiah Cecceralli (drums)
“irresistible swing”


5/26 Saturday (OL)
8 pm
FReC
Nicolas Caloia (double bass) Lori Freedman (clarinets)
Danielle Palardy Roger (percussion)
“rattles and inventions”

10 pm
Nous perçons les oreilles
Jean Derome (saxophones, flutes, objects) Joane Hétu (alto saxophone, voice)
“a secular incantation, a banquet of sound”


5/27 Sunday (MM)
8 pm
WONDEUR Quartet
Charity Chan (piano) Lori Freedman (clarinets) Joane Hétu (alto saxophone, voice) Danielle Palardy Roger (percussion)
New manifestation of this legendary group

10 pm
SuperMusique Ensemble
Charity Chan (piano) Nicolas Caloia (double bass) Isaiah Cecceralli (drums) Jean Derome (saxophones, flutes, objects) Lori Freedman (clarinets) Joane Hétu (alto saxophone, voice) Danielle Palardy Roger (percussion)


May 29—31
Western Civilization III

5/29 Tuesday (OL)
8 pm
Son of Gunnar, Ton of Shel
Steini Gunnarsson (Iceland) (guitar, processing) Aram Shelton (Chicago) (reeds, processing)
“answers to questions you hadn’t asked yet”

10 pm
Son of Gunnar, Ton of Shel
Aram Shelton (sax) Matt Bauder (sax) Steini Gunnarsson (guitar) Jordan Glenn (drums)
“answers to questions you hadn’t asked yet”


5/30 Wednesday (OL)
8 pm
Slow, Children
MaryClare Brzytwa (guitar, flute, electronics, voice) Kanoko Nishi (koto, voice) Shayna Dunkelman (percussion, voice)
“as grotesque as they are adorable..”

10 pm
BeBe Donkey
MaryClare Brzytwa (flute, electronics) Antoine Berthiaume (guitar)
Antoine is celebrating his new release on Ambiances Magnétiques The last of six Stone appearances in May for the awesome MC


5/31 Thursday (CW)
8 pm
Anantha Krishnan
Anantha Krishnan (mridangam, tabla) Jordan Glenn (drums) Andy Strain (trombone)
Indian Mridangam prodigy Anantha Krishnan with two of the hottest players of the younger generation: improvisation outside the box

10 pm
Andrea Parkins and Alex Waterman
Andrea Parkins (electronically processed accordion, MaxMSP-processed samples) Alex Waterman (cello and electronics)
The renowned sound artist, composer, and improvisor meets a founding member of the Plus Minus Ensemble for unpredictable high jinks


 

piano courtesy of yamaha
the stone is a project of hips road
support freedom of expression by supporting the stone